AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur grupp, 2 st, sign. Trä, höjd 19 cm/vardera.
Mjölkpiga och ko (2). Pigan signerad Döderhultarn och daterad 1909. Kon stämpelsignerad 'Axel Petersson, "Döderhultarn", Oskarshamn'. Snidat och delvis bemålat trä. Höjd 19 cm vardera.
Lagningar, sprickor.