Ek och ekfaner. Rektangulär skiva. Svängda ben. Längd 94, bredd 63, höjd 76 cm.
Torksprickor, fanerskador.
Enligt uppgift tidigare på Vegeholms slott, Skåne.
Enligt uppgift Isak Cedercrantz (1689-1754). Därefter i arv. Ludvika herrgård. Enligt uppgift tidigare på Vegeholms slott, Skåne.
Se bifogat.