Uppsvängt med klocka. Intarsiadekor. Fanerat med bl a björk och alm. En nedfällbar lucka med bakomliggande barinredning. En klapp med bakomliggande förvaring. Bredd 69 cm, djup 33 cm, höjd 179 cm.
Slitage. Smärre fanerlagningar. Omarbetad. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.