SOFFA, sk trågsoffa, nyrokoko, 1900-talets början.
Bemålad samt förgylld. Sarg med skuren dekor samt i pastellage i form av arabletter av akantus och snäckformationer. Fast stoppade sittdynor. Lösa ryggdynor. Sitthöjd 46, djup 73, bredd 190 cm.
Senare bemålning.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.