Fanerat med mahogny. Dörr med infälld spegel och bakomliggande lådor. En låda under dörr. Beslag av mässing. Bredd 88. Djup 55. Höjd 200 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Delar saknas, delvis medföljer lösa delar.
Enligt uppgift har skåpet tillhört Svenska militärattachén i Berlin mellan 1905-1910, därefter i arv inom familj.