GRETA RUNEBORG, GLASSERVIS, 42 delar, Ekenäs glasbruk, 1920-30-tal.
Gultonat glas.
10 vinglas 14,5 cm
10 dessertvin 9,5 cm
9 snapsglas 8,4 cm
12 ölglas 12,5 cm
1 karaff 27,5 cm
Smärre slitage. Ett vinglas med nagg upptill.
Se snarlik: tidskriften FORM nr 9 1947