STOLAR, 6 st, Frankrike sent 1800-tal.

Gråmålade med genombruten rygg, konturerat ryggkrön, stoppad sits, kopplade ben.

Slitage, senare bemålning, fläckade sitsar.

Proveniens

Annie Wallenberg, f. Adelsköld. Saltsjöbaden (Raoul Wallenbergs farmor)

Utropspris
2 000 SEK