Japanskt lackarbete med dekor av blommor och fåglar i guld mot mörk botten. Tvådelat. Överskåp med inredning med hyllplan, fack och lådor. Underdel med lådor. Dekorativa beslag. Dekor även på baksidan. Bredd 112, djup 55, höjd 170 cm.
Smärre slitage. Färgbortfall. Fläckar. Skador.