Så kallat skelettur. Fodral av marmor och brons med egyptiserande dekor. Emaljerad sifferring. Längd 29, bredd 16, höjd 54 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Smärre skador, lagningar och slitage. Krönande dekorelement medföljer löst. Ej funktionstestad.