AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, snidat trä, signerad.
Snidat och delvis bemålat trä föreställande mansfigur som håller ett par stövlar. Signerad Axel Petersson och daterad 1919 samt stämpelsignerad "Axel Petersson 'Döderhultarn' Oskarshamn". Höjd 27 cm.
Lagning på hatt. En sko förstärkt vid fästet med lim.