Dekor i underglasyrblå mot vit fond. Den minsta skålen samt vasen från tiden för Ming-dynastin. Tre skålar diameter 12-20 cm och en vas höjd 8 cm .
Åldersrelaterat slitage. Gulnad fernissa särskilt på vas samt ojämn form på vas och liten skål, därtill hårfin spricka i skålen. Mynningsnagg. Glasyrmistor.