GAETANO PESCE, dubbelsäng, La Michetta. 2000-tal.
Delbar. Helstoppad med djuphäftad skinnklädsel. Stoppat ramverk i fyra delar, ribbotten i metall och trä, helstoppade gavlar i två delar samt två metallstag. Ramverkets totala mått längd 205, bredd 190, höjd 30 cm. Gavlarna vardera bredd 140, djup 30, höjd 84, total bredd 280 cm. Ribbotten 167 x 188 cm. Metallstagens höjd 65 cm.
Obetydligt slitage.
Gaetano Pesce var en italiensk arkitekt och formgivare som utan tvekan kan betraktas som en av de mest inflytelserika gestalterna inom den postmoderna designrörelsen. Genom sin banbrytande inställning och med en oemotståndlig strävan att bryta med modernismens strikta ideal, kom Pesce att forma en ny riktning inom design och arkitektur, där individualitet och mänsklig känsla stod i centrum. Pesces arv lever vidare, inte bara genom hans banbrytande verk utan också genom den stora påverkan han har haft på generationer av unga formgivare, som fortsätter att inspireras av hans mod att utmana normer och tänja på gränserna för vad design kan vara.