Rektangulärt träskrin med infattad grön stenrelief. Mask från Tibet med infattning av bla turkoser. Vaxsstapel med sax och ljussläckare. Hänge av trä i form av hand med silvermonterinar. Tobakspung av läder med sidofickor varav en med förstoringsglas i fodral med metallbeslag. H 11-20.
Slitage, skador.
Tobakspungen med proveniens: Silversmeden Fiedrich Petschler (1786-1840) verksam i Göteborg.