Tedosa med trälock, figurdekor och växtmotiv. Höjd ca 17 cm.
Burk med trälock, dekorerad av figurscener och floralmotiv. Höjd ca 10 cm (med lock), diameter ca 7,5 cm.
Åldersrelaterat bruksslitage. Ställvis färgbortfall.
Burk med bottenlagning. Mynningsskador i form av avslag och nagg. Burklock med en spricka.
Tedosa med dekorbortfall, nagg och mindre skador.