OPIUMPIPA, ben, metall och trä, troligen Kina, ca 1900.

Snidat ben med mansfigurer, reliefpräglade metallbeslag med blomster- och drakmotiv. Lock i trä och metall. Längd 58 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre lagningar.

Utropspris
200 EUR