RÖKELSEKAR, brons. Arkaiserande omkring 1900.

Dekor av fohundar och drakhuvuden. Genombrutet trälock samt benställning av trä. Längd 21 cm, bredd 15 cm, höjd exklusive träställning 22 cm.

Bruksskick. Hänklar saknas. Benställning med mindre skador. Troligen senare lock och ställnign.

Proveniens

HJALMAR GABRIELSSONS SAMLING

Utropspris
2 000 SEK