Lackerat fodral med dekor av kineserier. Urtavla i mässing med förgylld dekor, märkt "Bowly London". Pendel, två lod. Bredd 51 cm, djup 24 cm, höjd 243 cm.
Ej funktionstestad. Senare målning. Hål i bakstycke. Borttaget lås. Renoverad och ompletterad. Slitage och sprickor.