Äggformad, ljusblå kopp med målade blommor och förgylld text med kyrilliska bokstäver, höjd 11 cm.
Kopp på fat, förgylld och med handmålad dekor, höjd 9 cm, fatets diameter 17,5 cm.
Åldersrelaterat slitage, fläckar. Den större koppen med defekter i ytan.