GAETANO PESCE, "La Mama", fåtölj med vidhängande fotpall, B & B Italia.
Svart textil klädsel, fåtöljen höjd 110 cm. Modellen formgavs år 1969.
Klädsel med slitage, hål och lagningar.
Gaetano Pesce var en italiensk arkitekt och designpionjär. Under sin 50-åriga karriär arbetade Pesce som arkitekt, stadsplanerare och industridesigner.