JENS ERIK CARL RASMUSSEN, olja på duk, signerad och daterad 1888.
Segelbåt vid horisonten, troligen utanför Grönlands kust. A tergo etikett "Grönlands-udstillingen 1721-1921". 18,5x33 cm
Krackelyr. Fläckar.
"Grönlands-udstillingen 1721-1921"