Nr. | Föremål | Ändringar |
38 | LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal. | 1 st ljusmanschett saknas. |
124 | LJUSSTAKAR, ett par, silver, Österrike-Ungern Rokokostil, efter 1886. Vikt 523 g. | Austria-Hungary after 1886. |
149 | KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut. | KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut. |
213 | DEKORELEMENT, enligt uppgift från palats i Jakarta, 1800-tal. | Troligtvis 1800-tal |
277 | JARDINJÄR, silver. K. Andersson, Stockholm 1896. | Nytt utrop 15 000-18 000 kr |
317 | BRICKA, silver. Ryssland 1809. | Vikt 647,8 gr |
328 | BYRÅ. Frankrike, Louis XV-stil. 1800-tal. | Låset i mittlådan kärvar något |
367 | Carlo Maderno Efter, "Hercules och Antaeus". | Efter Stefano Maderno |
425 | Mette Petri, ”Cathedral”. | Stötskada på duk |
478 | ROCK, siden. Kina omkring 1900. Höjd 126 cm. | Siden. Reva på en av axlarna. |
510 | Ansel Adams, Edward Weston. | Ej signerad, endast stämplad "Photograph by Ansel Adams made with the Hasselblad camera" a tergo. |
570 | JARDINIERE, silver 800/1000, Tyskland. | Vikt 2200 gr |
579 | AXEL SALTO, skål, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark. | Firing defect to base |