Nr. | Föremål | Klubbat pris |
204 | Brita Nordencreutz, Sydfranskt landskap. | Återrop |
205 | EINAR JOLIN. Akvarell med täckvitt. Sign o dat Kivik 1950. | Återrop |
206 | PLAKETT, majolika. Historismus, 1800-tal. | Återrop |
207 | MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor. | 1 100 SEK |
208 | Gösta Adrian-Nilsson, Berättelsen om Prins Seif Almuluk. | 6 500 SEK |
209 | KOPP med FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 3 500 SEK |
210 | BÄGARE, silver. Nils Grubb, Hudiksvall 1777. | 3 000 SEK |
211 | ROCKHUVUD, allmoge. Hälsingland, 1800-tal. | 1 500 SEK |
212 | ARMRING OCH RING, Christina Zachrisson, Stockholm 2000 och 1991, | 2 600 SEK |
213 | GUDOM, brons, Egypten sentid ca 664-331 f Kr. | 6 000 SEK |
214 | GRÖTSKÅL med LOCK, tenn, 1700/1800-tal. | 1 100 SEK |
215 | ASK MED LOCK, lergods. Tang dynastin (608-907). | 1 000 SEK |
216 | MATTA. Semiantik/Old Azerbadjan. 212 x 122 cm. | 11 500 SEK |
217 | Peter Ilsted, Vid kommoden. | Återrop |
218 | SKÅP, s k medicinskåp, 1900-talets mitt. | 6 000 SEK |
219 | SNUSHUNDAR, 4 st, 1800/1900-tal. | 6 000 SEK |
220 | BORDSUPPSATS, silver. Birmingham, England 1915. Vikt 3,8 kg. | 18 000 SEK |
221 | VAS, porslin. Qing dynastin. Transition-stil. | 2 400 SEK |
222 | HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna. Märkt 1797. | 2 800 SEK |
223 | STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 2 000 SEK |
224 | Karel Appel, Mür de Solitudes, New York. | 10 000 SEK |
225 | Sigfrid Ullman, "Den grå kannan". | Återrop |
226 | ARMBAND, fem kedjor i guld med lås med blå emalj och pärlor. | 6 400 SEK |
227 | Giovanni B di Jacopo Rosso Fiorentino Efter, Porträtt av en ung man. | 6 300 SEK |
228 | ASSIETTER, 9 st (5+3+1) samt BÄRTALLRIK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | Återrop |
229 | PALL, Josef Frank Svenskt Tenn modell 1034. | 3 500 SEK |
230 | John Jon-And, "Skepp hamn". | 8 000 SEK |
231 | Sven X:et Erixson, Höstmotiv, 15 oktober. | Återrop |
232 | HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 3.00 ct, i form av hjärta. | Återrop |
233 | Edwin Hayes, Marin. | 17 500 SEK |
234 | KANDELABER för tre ljus. Empire, 1800-talets första hälft. | 17 500 SEK |
235 | Philips Wouwerman Hans efterföljd, Rastande sällskap vid kust. | 10 000 SEK |
236 | NIKI DE SAINT PHALLE. Del av installalationen Hon. Sign Niki de Saint Phalle, P.O Ultvedt, Jean Tinguely o numr 139/150. | Återrop |
237 | VAS, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 2 700 SEK |
238 | BOLLE, allmoge. Norge, märkt 1862. | 1 600 SEK |
239 | Joseph Magnus Stäck Tillskriven, Vinterlandskap med figurstaffage på frusen sjö intill tegelbyggnad. | 14 500 SEK |
240 | FREDERICK-EDWIN BERTIN, silvergelatinfotografi, sign o dat 30.XII.2001 a tergo. | Återrop |
241 | MATTA. Semiantik Baotou. 175,5 x 198 cm. | 3 000 SEK |
242 | Sigrid Hjertén, Blommor. | Återrop |
244 | Paul Osipow, Utan titel. | 5 000 SEK |
245 | SPEGEL. England, 1700-tal. | Återrop |
246 | Wilhelm Behm, Jägare i vinterlandskap. | 11 000 SEK |
247 | STOLAR, 4+2 st. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 14 500 SEK |
248 | SPEGELLAMPETT, för ett ljus, rokoko, Sverige. 1700-talets andra hälft. | 7 000 SEK |
249 | FAT, fajans. Trol Kellinghusen 1700-tal. | 1 500 SEK |
250 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct, samt odlade South sea pärlor, ca 12,7 mm. | 15 500 SEK |
251 | KLUCKAFLASKA, 1800-tal. | 1 100 SEK |
252 | SNUSFLASKOR, 5 st, glas och sten. Kina, 1800/1900-tal. | 10 500 SEK |
253 | VAS, fajans. Stig Lindberg. Gustavsberg. "Karneval". | 2 000 SEK |
254 | FAT, 3 st, emalj på koppar, Qing dynastin, omkr 1800-tal. | 3 200 SEK |
255 | Anders Zorn, Kajuta. | 12 500 SEK |
256 | Primus Mortimer Pettersson, "Man på väg och läsande kvinna". | 4 400 SEK |
257 | Primus Mortimer Pettersson, Hamnmotiv. | 14 000 SEK |
258 | ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct. | Återrop |
259 | SOCKERSKÅL med LOCK, silver. Otydl stmplr trol A. Zethelius, Stockholm 1818. Tot vikt ca 745 gram. | Återrop |
260 | RICO WEBER, blandteknik, metall. Signerad Rico och daterad 1994 a tergo. | Återrop |
261 | Gustav Rudberg, Marint motiv. | Återrop |
262 | Lennart Rodhe, Utan titel. | 4 000 SEK |
264 | Madonna della Misericordia. | 20 500 SEK |
265 | FAT, tenn, Peter Karm, Hudiksvall (1756-1758). Märkt med årsbokstav Q (1757). | 5 000 SEK |
266 | KREDENSFAT, majolika. Historismus, Pallisys art. | 2 000 SEK |
267 | Skålande putti. | 14 000 SEK |
268 | Ivan Ivarson, Flicka med luta. | 34 000 SEK |
269 | GUDASTATYETT, blanc de chine, Qing dynastin. | 6 000 SEK |
270 | SKÅL på FOT, ett par, glas. 1800-tal, möjligen Ryssland. | 9 800 SEK |
271 | BREVSKNIV, sterling. Wiwen Nilsson, Lund 1948. | 1 500 SEK |
272 | LJUSLÅDA, allmoge. Västberg by, Leksand Dalarna. Märkt 1840. | 3 200 SEK |
273 | Inseglingen till Hong Kong. | 35 000 SEK |
274 | John Wilson Hepple, Rävjakt. | 12 000 SEK |
275 | BRÄNNVINSSKÅL, tenn, Gottlob F Baumann, Hudiksvall (1789-1826). | 13 500 SEK |
276 | Einar Nerman, Stjärngosse. | 2 000 SEK |
277 | VAS, glas. E. Öhrström. Orrefors 1959. Ariel. | 6 500 SEK |
278 | VAS, brons. Japan, tidigt 1900-tal. | 800 SEK |
279 | STOP, 2 st, tenn. Gottlob F Bauman, Hudiksvall (1789-1826/31). | 4 200 SEK |
280 | TERRINFAT, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95). | 3 500 SEK |
281 | JOHNNY OPPENHEIMER, olja på duk, sign o dat -85. | Återrop |
282 | ALFRED WAHLBERG. Olja på duk. Sign. | Återrop |
283 | FAT, tenn. Carl Logren, Falun 1750-75. | 3 500 SEK |
284 | Philip von Schantz, Motiv med vaser och husgavlar. | 12 000 SEK |
285 | ÖRHÄNGEN, fassettslipade peridoter, briljantslipade diamanter, tot. 0.25 ct. samt odlade South sea pärlor, ca 12,3 mm. | 11 500 SEK |
286 | VINKYLARE, koppar. Barockstil, 1800-tal. | Återrop |
287 | PANNÅER, 13 stycken. Rokokostil, 1900-tal. | 17 500 SEK |
288 | BUDDHAHAND, svartpatinerad brons. Thailand. | 5 000 SEK |
289 | Carl Larsson, Porträtt av en pojke. | 4 500 SEK |
290 | BÄNK, sengustaviansk, 1700-talets slut. | 15 000 SEK |
291 | TERRIN MED LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
292 | SKÅLFAT, två stycken, kraakporslin. Ming dynastin. | 2 200 SEK |
293 | PIPSTÅNKA, allmoge, 1800-tal. | 6 000 SEK |
294 | SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin med Qianlongs fyra karaktärers märke. | Återrop |
295 | ROCKHUVUD, allmoge. Hälsingland, 1800-tal. | 2 400 SEK |
296 | FRANS WILHELM ODELMARK, akvarell. Signerad F.W.Odelmark. | Återrop |
297 | TERRINFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 3 200 SEK |
298 | AXEL-EINAR HJORTH Vitrinskåp, "Roma", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal. | 8 000 SEK |
299 | BORDSPLATEAU, glas och försilvrad metall. Sengustaviansk. 1700/1800-tal. | Återrop |
300 | LJUSSTAKER, ett par. Cloisonné. Kina 1900-tal. | 5 500 SEK |
301 | SMÖRTERRIN MED LOCK och FAT, 2 st snarlika. Kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |
302 | JOSEFINE DAVIDSSON
Lockdosa med sked, 2004, sterling. | 3 500 SEK |
303 | RING, 18k vitguld med baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. | Återrop |
304 | FÅTÖLJ. Carl Malmsten & Yngve Ekström, "Caryngo", Swedese. | 1 000 SEK |
305 | VINGLAS, 7 st, Böhmiskt glas tidigt 1900-tal. | 3 000 SEK |