Nr. | Föremål | Klubbat pris |
825 | GOLVLAMPA, "Pan-top" formgiven av Verner Panton för Luber/Elteva/Regent/Indoor, Schweiz. | 3 000 SEK |
826 | FÅTÖLJ, "PK 22" Poul Kjaerholm, för E Kold Christensen, Danmark. | 10 000 SEK |
827 | BÖCKER, 3 volymer, "Bilder ur Nordens flora", C.A.M Lindman, Wahlström & Widstrand, 1922-26. | 1 200 SEK |
828 | BÅLSKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 1 500 SEK |
829 | VATTENKANNA, "Fontana", Stig Lindberg, Gustavsberg 1967-72. | 2 500 SEK |
830 | Annie Leibovitz, Bruce Springsteen. | 5 800 SEK |
831 | TALLRIKAR, 4 st, porslin, djupa. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | Återrop |
832 | DUMB WAITER, valnöt. England Regency. | 1 500 SEK |
833 | Thomas Klementsson, "Birds". | 9 000 SEK |
834 | Thomas Klementsson, Pierrot. | Återrop |
835 | Thomas Klementsson, Utan titel. | 5 500 SEK |
836 | Joakim Kocjancic, Utan titel. | Återrop |
837 | Joakim Kocjancic, "Varg". | Återrop |
838 | Joakim Kocjancic, "Vingar". | Återrop |
839 | Ewa-Marie Rundquist, "Beckmans". | Återrop |
840 | Ewa-Marie Rundquist, "#2". | Återrop |
841 | Tobias Regell, "Lejon". | Återrop |
842 | Tobias Regell, "Kvinna i vatten". | 4 000 SEK |
843 | Åke E:son Lindman, "Canovia Sculptures". | 11 000 SEK |
845 | SYMPHONIUM SPELDOSA, Tyskland ca 1900. | 2 000 SEK |
846 | BORDSFLÄKT, Erres, Holland 1970-tal. | Återrop |
847 | VÄGGHYLLA, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. | 1 400 SEK |
848 | FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 3 500 SEK |
849 | FÅTÖLJER, ett par, Elias Barup, sannolikt "Den Spanska Möbeln", Gärsnäs 1920-30-tal. | 5 000 SEK |
851 | VINKOPP, blanc de chine. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722). | 1 100 SEK |
852 | LJUSSTAKAR, ett par, senbarock, Frankrike. | 4 000 SEK |
853 | LJUSSTAKAR, ett par, senempire. | 10 000 SEK |
854 | LJUSSTAKAR, ett par Louis XVI, Frankrike. | 4 500 SEK |
855 | LJUSSTAKE, trol Frankrike, sent 1800-tal. | 5 500 SEK |
856 | PENSELSTÄLL, bambu. Kina, 1900-tal. | 2 000 SEK |
857 | TEKANNA, porslin. Qing dynastin. | 4 500 SEK |
858 | FAT, porslin. Kina, 1900-tal. | 31 000 SEK |
859 | TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 3 500 SEK |
860 | KRUKA, porslin. Troligen sen Ming dynasti. | 1 500 SEK |
861 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal. | 4 000 SEK |
862 | FAT, porslin. Ming dynastin, Swatow. | 2 000 SEK |
863 | VAS, överfång. Gallé. | 4 000 SEK |
864 | BOJAN, porslin. Qing dynastin, 1600-tal. | 1 200 SEK |
865 | Christian Eriksson, "Elof". | 14 000 SEK |
866 | Eric Hallström Tillskriven, "Klara sjö". | Återrop |
867 | BOJANER, 2 st, porslin. Sen Qing. | 2 700 SEK |
868 | SKÅL med LOCK, flintgods. Sent 1800-tal. | 1 200 SEK |
869 | SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
870 | GLASSKULPTUR, Yan Zoritchak (f.1944), Frankrike 1990. | 9 500 SEK |
871 | Ludovico de Luigi, Häst. | 25 000 SEK |
872 | SOCKERSKRIN, silver. Jonas Lindberg, Stockholm 1829. | 9 000 SEK |
873 | Porträtt av yngre par, 2 st. | 12 500 SEK |
874 | SOCKERTÅNG, silver. C.F.Seseman, Arboga 1796. | 3 700 SEK |
875 | KOPP med FAT, | 3 000 SEK |
876 | APOTEKSKRUS, fajans, 1700-tal. | 1 400 SEK |
877 | Ralf Turander, Sighsten Herrgård New York 1968. | Återrop |
878 | BUDDHA, brons. Burma, ca 1820/30-tal. | 5 200 SEK |
879 | Andreas Ackerup, "View from Empire State Building ". | Återrop |
880 | SKÅLAR, ett par, porslin, troligen sen Qing dynasti (1644-1920). | 8 000 SEK |
881 | MANDARINHATTKNOPPAR, 3 st. | 3 500 SEK |