Nr. | Föremål | Ändringar |
6 | Pedro Luis Raota, "En la paz de esos dias". | Omfattas ej av droite de suite. |
16 | Kendra Ferguson Utan titel | Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite. |
152 | DRYCKESKANNA, silver, Danmark 1900-tal. Barock-stil. | weight 1077,3 gram |
183 | FÅGEL, chamotterat stengods. Thyra Lundgren, sign. | Omfattas av droite de suite. |
242 | BESTICKSSERVIS, 54 delar, silver. Jakob Engelberth Torsk m fl, 1848-1914. | Kings pattern. Silversmed Jakob Engelberth Torsk m fl, 1848-1914. |
291 | VASER, två stycken, stengods. Berndt Friberg och Stig Lindberg, Gustavsberg. | Omfattas av droite de suite. |
292 | VAS, stengods. Berndt Friberg, Gustavsberg. | Omfattas av droite de suite. |
295 | RING med briljantslipad diamant ca 0.50 ct. | Litet nagg på sten. |
314 | RING med briljantslipad diamant 0.94 CT. | Litet nagg på sten. |
324 | HÖRNSKÅP. Louis XV-stil, 1900-tal. | Louis XV-stil, 1900-tal. |
334 | Skogslandskap. | Attribuering ska vara okänd konstnär 1900-tal, möjligen Erik Detthow. |
360 | GLASSERVIS, 70 delar. Kosta. "Lagerberg". Design Elis Bergh. | Ej ölglas utan groggglas, ej snapsglas utan sherryglas. |
395 | Lior Ron, Flicka med gyllene hår. | Omfattas ej av droite de suite. |
396 | Lior Ron, Flicka med gyllene klänning. | Omfattas ej av droite de suite. |
594 | SKÅL PÅ FAT, glas. Edward Hald, Orrefors. | Tillverkningsåret var 1930, modellen heter 808 och gravör var Stig Bergkvist. |
661 | RAGUSKED, silver. Trol Danmark, 1700-tal. | Weight 251,9 gr, lenght 39 cm. Generally worn, light with some dark spots, one green. |
668 | FAT, porslin. Kina, tidigt 1700-tal. | Kantlagning med retuscher ca 5 cm lång. |
715 | FÄRGLITOGRAFISK AFFISCH, omkring 1900. | Tilläggsinformation: Teaterpjäsen hade premiär i Paris den 17 januari 1899. |
734 | Fanny Brate, Ängsblomster. | Omfattas av droite de suite. |
740 | Ida Gisiko-Spärck, Sommaräng vid havet. | Omfattas av droite de suite. |
806 | Hanna Hirsch-Pauli, "Margret". | Omfattas av droite de suite. |
836 | Christo & Jeanne-Claude, "The umbrellas (Joint project for Japan and USA)". | Omfattas ej av droite de suite. |
930 | JARDINIERE, flintgods. Rörstrand. Majolika. | Lagad sköld med retuscher. |
989 | SKÅLAR, 2 st samt VAS, stengods. B.Friberg, Gustavsberg. | Omfattas av droite de suite. |