Nr. | Föremål | Klubbat pris |
204 | Bruno Mathsson, fåtölj "Karin", Dux, 1900-talets mitt. | 11 000 SEK |
205 | Martin Jämtlid, vägghylla / skåp, 1993. | 2 400 SEK |
206 | och Hin Bredendieck, skrivbordslampa, Kandem, Tyskland, modell 756, efter 1927. | Återrop |
207 | Piero Fornasetti, paraplyställ, Studio Fornasetti Milano, Italien. | 8 500 SEK |
208 | Arne Jacobsen, stolar, ett par, "Myran", Fritz Hansen, Danmark 1950-60-tal. | 1 200 SEK |
209 | A. H. Woodfull m. fl. tillbringare, ‘Sweet Dreams’ kopp, samt två termosar. | Återrop |
210 | Kay Bojesen, lunnefågel Danmark, 1900-talets mitt. | 400 SEK |
211 | Automobil memorabilia, 4 delar, 2 bilar, flaska och skylt. | 500 SEK |
212 | Karaff med 5 seltersglas, glas, Sverige ca 1850. | 1 200 SEK |
213 | Charles & Ray Eames, "S2-1790", "Legsplint", benspjäla, för Evans, USA, 1940-tal. | 5 000 SEK |
214 | Brio, träleksak i form av en tax med boll, Sverige, 1900-talets första hälft. | 300 SEK |
215 | Ola Öhlin, Utan titel. | 5 000 SEK |
216 | Ingemar Svensson, Utan titel. | 8 500 SEK |
217 | "Tusen och en natt". | Återrop |
218 | "Söndageftermiddagskaffe hos vännen Carl". | Återrop |
219 | Leander Engström, Pierrot. | 3 500 SEK |
220 | Evert Lundquist, "Bordet med glaset". | 12 000 SEK |
221 | Hans J. Wegner, karmstol "JH-513", Johannes Hansen, Danmark. | 3 000 SEK |
222 | Bordslampa, funkis, Sverige 1930-tal. | 4 500 SEK |
223 | vas, brons, Stockholm, jugend, tidigt 1900-tal. | Återrop |
224 | Villeroy & Boch, servis, 15 delar "Blaue Olga" Dresden, jugend, tidigt 1900-tal. | 4 500 SEK |
225 | Bertil Fridhagen, tillskrivet, skrivbord, enligt uppgift tillverkat i två exemplar, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1950-tal. | 15 000 SEK |
226 | Anders Beckman, Utställningsaffisch, "H-55 - Internationell utställning av bostäder, konstindustri, inredningar och formgivning", 1955. | 6 500 SEK |
227 | Evert Lundquist, "Mannen i solen". | 3 000 SEK |
228 | Evert Lundquist, "Den svarta fågeln". | 7 000 SEK |
229 | Evert Lundquist, "Spaden". | 1 200 SEK |
230 | Sture Johannesson, "Andrée will take a trip!". | 2 200 SEK |
231 | Utställningsaffisch, "3 års inköp, Moderna Museet", 1963. | 2 400 SEK |
232 | Evert Lundquist, "Vid fönstret (Genom porten)". | 4 000 SEK |
233 | Svensk konstnär, omkring 1820, "Nils von Rosenstein" (1752-1824). | 4 000 SEK |
234 | Skänk, sengustaviansk, Sverige ca 1800. Gråmålad. | 16 000 SEK |
235 | Dopkass, näver, Dalarna, sent 1800-tal. | 15 000 SEK |
236 | Tapio Wirkkala, puukko/ kniv, Hackman, Finland, efter 1961. | 4 000 SEK |
237 | Marianne Brandt, Ruppelwerk Gotha Tyskland, tillskrivna, bokstöd, ett par, 1930-tal. | 2 000 SEK |
238 | Stolar, ett par, Skandinavien 1900-talets mitt. | Återrop |
239 | Paolo Rizzatto, bordslampa "Costanza", Luceplan, Italien. | 400 SEK |
240 | Adolphe Mouron Cassandre Efter, Dubonnet. | 32 000 SEK |
241 | C. Sickler, avvägningsinstrument på stativ, modell 428, Carlsruhe, Tyskland. | Återrop |
242 | Richard Sapper, bordslampa "Tolomeo", Artemide, Italien. | 1 000 SEK |
243 | Robotar, 2 st, en Sonai 1985 Taiwan, den andra Super Astronaut Horikawa, Japan 1963. | 3 000 SEK |
244 | Ulf Hanses, två bilar samt en penna, Playsam. | 2 400 SEK |
245 | Beslag, 5 st "funkis", enligt uppgift av Sven Markelius, Sverige 1930-tal. | 500 SEK |
246 | bälgkamera, i etui för Kodak, USA 1930-tal. | Återrop |
247 | Bruno Gecchelin, bordslampa,"Ring", Arteluce, Italien. | 1 200 SEK |
248 | Plaketter, tre stycken föreställande Carl von Linné, två st i keramik, Wedgwood, en i gips. | 2 000 SEK |
249 | Porträttmedaljong, Carl von Linné, brons och svärtat trä. | 3 000 SEK |
250 | Christian Dell, bordslampa, Kaiser Idell, Tyskland 1930-40-tal. | 1 500 SEK |
251 | Arkitektlampa, möjligen Asea, 1900-talets mitt. | Återrop |
252 | Arne Jacobsen, dörrhandtag, "AJ-Grebet". till SAS Royal Hotel 1956 Köpenhamn, tillverkade av Carl F Petersen. | 1 000 SEK |