Nr. | Föremål | Ändringar |
8 | MATSERVIS, 76 delar. "Vardag", Gustavsberg. Formgiven av Karin Björquist, 1955. | 76 delar. Bestående av 17 tallrikar, 16 assietter, 11 mindre assietter, 16 frukostskålar, 6 uppläggningsskålar samt 10 koppar med fat. Den stora skålen bräckt. |
10 | SKÅL på FOT, 17 stycken. | Skall vara 17 st. Smärre nagg. |
11 | ÖLGLAS, | Smärre nagg |
13 | "La manie de la danse". | Skador |
17 | Huvud. | Omfattas av följerätt. Droite de suite (d) |
18 | FÅTÖLJER MED FOTPALL, | Troligen inköpta på Nordiska Kompaniet. |
20 | FÅTÖLJ, | Troligen inköpt på Nordiska Kompaniet. |
21 | DANSDOCKA. | Enligt uppgift ej från Indien/Sri Lanka. Troligtvis en indonesisk/centraljavanesisk s.k. "Wayang" föreställande "Gatutkaca" en av de s.k. "Pandaubröderna |
30 | MARGUERITE DURAS, | Omfattas inte av följerätt. No droite de suite (d) |
31 | Clown. | Omfattas av följerätt. Droite de suite (d) |
35 | FÅTÖLJ MED FOTPALL, | Skador |
36 | LÄSBORD, | Skivan med lagning |
37 | William Hogarth Efter., "Southwark fair". | Skador |
38 | MODELL av DRAMATISKA TEATERN. | Omfattas av följerätt. Droite de suite (d) |
45 | KITTEL med STÄLL, | Skador |
49 | ÖRONLAPPSFÅTÖLJ. | Slitage |
52 | BONADSMÅLNING. | Del av större bonad. Renoverad |
53 | BONADSMÅLNING. | Skador |
57 | MATTA. | Fransskador |
58 | MATTA. | Skall vara "Violetta orange". |
62 | SKÅP. | Renoverat |
63 | STOP, | Bucklor, bristningar |
64 | STOP, | Lagningar |
65 | William Hogarth, "Beer street". | Svag missfärgning efter passepartout, rester av tejp längs bladets kanter, monterad med tejp längs bladets övre kant, fläckar i nedre högra hörnet, smärre defekter. |
69 | GOLVVAS, | Nagg |
92 | SKIVSAMLING, | Ej genomgångna. |
95 | FÅTÖLJ, | Troligen inköpt på Nordiska Kompaniet. |
101 | Henri de Toulouse-Lautrec, "Les Vieilles Histories, coverture-frontispice". | Fläckar över hela bildytan |
102 | Motiv med flicka och nallebjörnar. | Konstnären skall vara Kerstin Frykstrand 1901-1997. |
171 | GOLVARMATUR, | Fel lampskärm avbildad i katalogen. |
173 | GALJONSFIGUR, | Utförd 1973 (enligt originalfaktura daterad 73-04-11, då till ett pris av 2.500 SEK). |
210 | Portfölj. | Omfattas av följerätt. Droite de suite (d) |
211 | Etsningar, | Omfattas av följerätt. Droite de suite (d) |
232 | "Det syvende segl" af Ingmar Bergman. | Omfattas av följerätt. Droite de suite (d) |
234 | "The Rake's Progress". | Omfattas av följerätt. Droite de suite (d) |
248 | Kerstin Hedeby-Pawlo, "Salome II". | Originaltitel troligen "Salome II", enligt faktura från Gallerie Doktor Glas daterad 27 februari 1975 (inköpspris 3.000 SEK). |
249 | Kerstin Hedeby-Pawlo, "Nike (fångad, utan vingar)". | Originaltitel troligen "Nike (fångad, utan vingar)", enligt faktura från Gallerie Doktor Glas daterad 27 februari 1975 (inköpspris 5.000 SEK). |
250 | Danny Gordon, "Mimi". | Omfattas av följerätt. Droite de suite (d) |
253 | Utan titel. | Omfattas av följerätt. Droite de suite (d) |
256 | FOTOGRAFI, | Omfattas av följerätt. Droite de suite (d) |
270 | SCHACKPJÄSER, | Troligen tillverkade av scenograf Per-Axel Lundgren. |
276 | Porträtt av Liv Ullmann. | Omfattas av följerätt. Droite de suite (d) |