Utfört av mahogny, mahognyfanér samt ådror av lönn. Rektangulär uppfällbar skiva med inredning av fack, på fyra raka nedåt avsmalnande ben med X-kryss och bladhölstrade avslut. Längd 47, bredd 32, höjd 71 cm. Nyckel finns.
Senare kryss. Slitage. Smärre skador.