Soffa, senbarock, 1700-talets mitt.
Mahogny med skuren dekor av rocailler. Balusterformade ryggbrickor. Svängda och kopplade ben på claw-and-balfötter. Stoppad sits med skinnklädsel. Längd 190, djup 60, sitthöjd 45, höjd 104 cm.
Renoverad. Lagningar. Delvis maskstungen. Klädsel med krackelyr, skador, lagningar och fläckar.