Systembolagets Dryckesauktion – december D064
Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100

Post-War Design F538

Temaauktionen Post-War Design presenterar ett noga utvalt urval av designföremål från 1950-talet och framåt. Fokus ligger främst på möbler, men även belysning och keramik finns representerade. Typiskt för denna period är de rena linjerna, balansen mellan form och funktion samt användningen av naturnära material, stål och för den tiden nya innovationer som glasfiber och plast.

Bland föremålen finns verk av välkända namn som Bruno Mathsson, Hans J. Wegner, Poul Kjaerholm, Børge Mogensen, Arne Jacobsen, Finn Juhl och Florence Knoll. Gemensamt för samtliga är att deras verk har motstått tidens skiftande stilideal och förblivit relevanta än idag.

Auktionen innehåller även en samling med proveniens från Sven Lundh, grundare av det ansedda möbelföretaget Källemo. I denna samling ingår designklassiker av Hans J. Wegner, Jonas Bohlin, Erik Höglund samt möbler skapade av Bruno Mathsson till huset som Mathsson ritade åt familjen på Backagårdsgatan i Värnamo, byggt 1955.

140 föremål
Golvlampa, Stilarmaturer Tranås 1950-tal.
8d 23 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK