Erik Höglund, pall, Boda, proveniens Sven Lundh
Stomme i bok klädd i röd sadelgjord. 53 x 39, höjd 33 cm.
Fotavslut med fläckar. Undersida av en tvärslå med ifyllnad. Slitage, märken.
Sven Lundh (1925-2015), Värnamo, grundare av möbelföretaget Källemo 1970.
Därefter genom arv till dottern Karin Lundh.