Dosa för betel-nötter. Undertill graverad av tillverkaren Jeang Tong Mi-chmaa-nu och daterad.
Driven och ciselerad dekor. Lockets motiv föreställer gudomen Macchanu ur eposet Ramayana.
Bredd 6,3 cm, höjd 3,5 cm. Vikt 70,5 g.
Åldersrelaterat slitage.