Nenjiro Inagaki, "Toji Temple Pagoda Kyoto".
Signerad med konstnärssigill i rött samt sigill i trycket. Numrerad i blyerts "ED 1/30" a tergo samt daterad Japan 1959. Bladmått 38,5 x 26,5 cm.
Ej ramad. Något gulnad.
Även kallad Inagaki Toshijiro (稲垣稔二郎) arbetade främst med katazome, en typ av stencil-arbete som bland annat användes inom textil för att skapa upprepande mönster. Inagaki började sin karriär inom textil men tog senare vidare tekniken till grafik på papper. Hans verk finns numera representerade på bland annat Art Institute of Chicago och Kyoto City Kyocera Museum of Art.