Mahognyfanerat skåp med vitrinöverdel med justerbar höjd for hyllorna. Nederdel med skrivinredning bakom klaff och tre draglådor. Bredd 117 cm, djup 54 cm, höjd 227 cm. Vitrindelens djup 29 cm, hylldjup 25 cm, krönet 35 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage, enstaka torrsprickor, fläckar. Låsen fungerar ej. Skrivinredningens lådor med två olika sorters dragknoppar.