Snidad, förgylld och bronserad ram. Krönande rosett. Upptill dekorerad med vindruvsklasar och blad, nedtill med ekollon och blad. Ram med spiralband och pärlstav. Fasettslipat glas. 160 x 60 cm.
Sprickor. Smärre skador, Gamla lagningar, Smärre färgloss. Retuscheringar på bronseringen. Gammalt men senare glas.