Design Sale Helsinki F503

Bukowskis presenterar Design Sale Helsinki – Finlands främsta auktion för modern design. Auktionens omfattande utbud inkluderar designobjekt av efterfrågande finska och internationella formgivare. Bland auktionens många höjdpunkter finns bl.a. En Art Nouveau bordslampa från Tiffany Studios, en imponerande väggrelief av Birger Kaipiainen, ”Dolphin Chair” av Ilmari Tapiovaara från 1960-talet och ett unikt glasfat formgiven av Tapio Wirkkala.

Glasfatet som går under namnet ”Drop Leaf” designades för Iittala 1946 och ställdes ut på Milanotriennalen 1951. Glasfatet var en gåva från Tapio Wirkkala till konstnärskollegan Erkki Vesanto, som använde konstföremålet att ställa sin vattenkanna på varför den har repor och spår av förkalkningar på ytan. Auktionen innehåller även ett spännande urval av glasföremål och möbler av kända italienska designers. Alessandro Pianon finns representerad med en samling Murano-glasfåglar från 1960-talet och andra höjdpunkter inkluderar en handblåst Murano-ljuskrona av Tomaso Buzzi och den flerfärgade vasen ”Spicci” av Fulvio Bianconi.

Auktion online: 16–30 oktober

232 föremål
Kai Ruokonen, golvlampa, Lynx, 1970-tal.
13d 18 tim
30 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
Kai Ruokonen, taklampa, Lynx, 1970-tal.
13d 18 tim
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Kubbstol, 1900-talets början.
13d 18 tim
Kubbstol, 1900-talets början.
30 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Relief, Artek 1960-tal.
13d 19 tim
Relief, Artek 1960-tal.
Inga bud
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Rut Bryk, relief, porslin, signerad BRYK.
13d 18 tim
5 000 EUR
Utropspris
12 000 - 14 000 EUR
Rut Bryk, relief, stengods signerad BRYK.
13d 17 tim
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR