Ilmari Tapiovaara, vilstol "Dolphin chair" Skanno tidigt 1960-tal.
Ek stomme med fast stoppa klädsel, nackkudde. Hjultrissor. Total längd 95 x 95 cm. Bredd 45 cm.
Ställvis omfattande slitage på senare klädsel. Träpluggar saknas från stommen.
Fåtöljen kommer från Ilmari Tapiovaaras och hans familjs samling. På bilden ligger Ilmari Tapiovaaras dotter i början av 1960-talet i den fåtölj som nu är till salu.