Kai Ruokonen, taklampa, Lynx, 1970-tal.
Mässing och mässingplätterad metall, invändigt målade skärmar. Total höjd inkl. kedjan 130 cm. Total diameter ca 42 cm. Armaturens höjd 27 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Anlupöpningar. Ej funktionstestad.