Japanese Works of Art F500

Japanskt konsthantverk har länge fascinerat samlare och inredningsentusiaster världen över. I vår exklusiva temaauktion Japanese Works of Art har Bukowskis handplockat objekt från Edoperioden fram till 1900-talet. I denna upplaga har vi även glädjen att presentera föremål med proveniens från Eskil Artberg (1886–1974), medgrundare av den legendariska antikhandeln Japanska Magasinet. Affären, som öppnade 1909 i hjärtat av Stockholm, blev snabbt en ikon tack vare Eskil och hans bror John Artberg (1878–1933). Här handlade många kända svenska konstnärer som till exempel Einar Jolin och Albert Engström. Många av våra mest respekterade institutioner köpte också in föremål från Japanska magasinet som nu ingår i deras prestigefyllda samlingar. Botanisera bland konst, inredning och samlarföremål av högsta kvalité – här finns något för både samlare och inredare.

Se vad vi söker och kontakta oss för värdering ›

84 föremål
Tsuba, mei, Japan, Edo.
8d 20 tim
Tsuba, mei, Japan, Edo.
Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
Utagawa Kunisada, figurscener.
8d 18 tim
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Keisai Eisen, träsnitt.
8d 18 tim
Keisai Eisen, träsnitt.
Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
Brevpress, Japan, 1959.
8d 18 tim
Brevpress, Japan, 1959.
Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
Okimono, mei, Japan, troligen Meiji.
8d 19 tim
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Tsuba, mumei, Japan, Edo.
8d 19 tim
Tsuba, mumei, Japan, Edo.
Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
Tsuba, mumei, Japan, Edo.
8d 18 tim
Tsuba, mumei, Japan, Edo.
Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
Lackask. Japan, Meiji,
8d 18 tim
Lackask. Japan, Meiji,
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Takahashi Shōtei, "Tama (the White Cat)".
8d 20 tim
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ohara Koson, "Wild geese".
8d 19 tim
Ohara Koson, "Wild geese".
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Tsuba, mei, Japan, Edo.
8d 18 tim
Tsuba, mei, Japan, Edo.
Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
Katanakake, svärdsställ, Japan, Edo.
8d 20 tim
3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Svärd, Japan, troligen Meiji.
8d 19 tim
Svärd, Japan, troligen Meiji.
5 060 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Katana, mei, shinto.
8d 20 tim
Katana, mei, shinto.
3 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK