Målad med zen-buddhistiskt motiv, den s.k. enso-cirkeln. Signerad av munken Ko (h) an vid Daitoku-ji Templet i Kyoto. Mått motiv 30,5x46,5 cm. Mått hängandes 49,5x111 cm.
Slitage.
Property of a private Swedish Collector who purchased it in Japan, Kyoto, March 2005. G Nakajima.