Dekor i lack och förgyllning med motiv av fem duvor sittande på blommande gren i landskap. Låsbricka i form av vapensköld 'kamon' 家紋 i metall. Höjd 24,5, längd 54,5, djup 43,5 cm.
Slitage. Färg- och lackbortfall. Sidor med limrester eller annan ytsmuts. Botten möjligen förstärkt. Nyckel saknas.