Josef Frank med vänner - Summer edition F456

Under 1930-talet inledde Firma Svenskt Tenns grundare Estrid Ericson (1894-1981) det lyckosamma samarbetet med den österrikiske arkitekten och inredaren Josef Frank (1885-1967). Den första stora utställningen med Franks föremål för Svenskt Tenn hölls på Liljevalchs konsthall 1934, där bl.a. den generösa Liljevalchssoffan visades första gången. Josef Frank kom att skapa många klassiker som lyft inredningar i såväl hem som offentliga institutioner. Han kom att göra ett djupt avtryck i den svenska designhistorien och räknas idag som en av de viktigaste möbelformgivare i Sverige under 1900-talet. Franks möbler och inredningsföremål har med tiden kommit att bli ikoner vilka aldrig tycks gå ur tiden.

Sommarens ”Josef Frank med vänner”- tema är i samband med Svenskt Tenns 100-årsjubileum extra välfyllt med Josef Franks populära designklassiker, t ex den älskade dagbädden ”modell 775”, ”Nationalmuseiskåpet, modell 881” och det runda soffbordet ”modell 2139”. Auktionen innefattar även ett antal ovanliga vintageexemplar, varav flera med spännande proveniens. Här finns också två fina akvareller av Josef Frank.

Estrid Ericson hade den goda förmågan att ständigt knyta skickliga formgivare till Svenskt Tenn och företaget har sedan hennes bortgång fortsatt enligt samma ambition. Förutom Estrid Ericsons och Josef Franks design finns här tennföremål av bl a Nils Fougstedt och Eric Ericson samt textilier av Margit Thorén och Lena Revell.

Utforska gärna hela katalogen och kontakta oss vid eventuella frågor!

67 föremål
Josef Frank, kandelaber, "Vänskapsknuten", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Josef Frank, tygvåder, 3 st, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Josef Frank, taklampa, modell 2479, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Estrid Ericson, sigillstamp, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Eric Ericson, kruka, tenn, Svenskt Tenn, 2013.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Josef Frank, gardin/draperi, "Djungel", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Firma Svenskt Tenn, bordslampa, modell 2583.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Lena Revell, Pläd, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Josef Frank, bordslampa, modell 2434, Svenskt Tenn.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Josef Frank, golvlampa, modell 1842, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
5 250 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Josef Frank, sängram, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Josef Frank, bordslampa, "modell 2468", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Josef Frank, bordslampa, modell 2466, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Josef Frank, Utsikt över dalen, Frankrike.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Josef Frank, Blommande träd, Frankrike.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Firma Svenskt Tenn, spegel, mahogny, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Josef Frank, bord, modell 1058, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
20 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Josef Frank, matta, "Matta Nr 2", 140 x 200 cm.
Klubbat pris
23 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Josef Frank, soffa, modell 3031, Svenskt Tenn, 2015.
Klubbat pris
111 000 SEK
Utropspris
75 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?