Nils Fougstedt, skrin, modell "273", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929.
Tenn, kant i mässing, locket med graverad dekor samt lockknopp i form av hippokamp, stämplad med änglamärket samt årsstämpel C8. Längd 13, bredd 9, höjd 6,5 cm.
Smärre slitage och patina.