Kan inte nå servern

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Josef Frank
(Österrike/Sverige, 1885-1967)

Josef Frank, Blommande träd, Frankrike.

Akvarell 41 x 59 cm.

Oramad.

Proveniens

I gåva av konstnären till Emma Charlotte Jacobsson, född Stiasny 1883-1977, född i Wien, var en österrikisk-svensk botaniker och textilformgivare. Hon var gift Malte Jacobsson, landshövding i Göteborg och Bohuslän. Emma Jacobsson var barndomsvän med arkitekten Josef Frank som sedermera ritade möbler till familjens olika bostäder.

Konstnär

Josef Frank föddes i Österrike och studerade arkitektur i Wien. Som arkitekt arbetade han med egnahemsområden, villor och flerfamiljshus. 1925 startade han den egna inredningsfirman Haus und Garten tillsammans med två arkitektkollegor. I samband med nazisternas frammarsch utvandrade han till Sverige och anställdes 1934 på Firma Svenskt Tenn. Efter andra världskrigets utbrott tvingades Josef Frank, som kom från en judisk familj, i exil i New York. På Svenskt Tenn kom han under fyra decennier sätta sin prägel på sortimentet; särskilt vad gäller möbler och tygtryck.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
26 000
S
E
K
2 377
E
U
R
2 490
USD
Utropspris
8 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (42 bud)
12
16 jun 21:39
26 000 SEK
9
A
16 jun 21:39
25 069 SEK
9
A
16 jun 21:39
25 000 SEK
12
16 jun 21:39
24 000 SEK
9
A
16 jun 21:38
23 000 SEK
12
16 jun 21:38
22 000 SEK
9
A
16 jun 21:38
21 000 SEK
12
16 jun 21:38
20 000 SEK
9
A
16 jun 21:38
19 500 SEK
12
16 jun 21:38
19 000 SEK
9
A
16 jun 21:37
18 500 SEK
12
16 jun 21:37
18 000 SEK
9
A
16 jun 6:12
17 500 SEK
10
16 jun 6:12
17 000 SEK
9
A
16 jun 5:17
16 000 SEK
11
16 jun 5:17
15 500 SEK
9
A
13 jun 19:02
14 500 SEK
10
13 jun 19:02
14 000 SEK
9
A
13 jun 19:02
13 500 SEK
10
13 jun 19:02
13 000 SEK
9
A
13 jun 19:00
12 500 SEK
10
13 jun 19:00
12 000 SEK
9
A
12 jun 6:37
9 200 SEK
6
12 jun 6:37
9 000 SEK
9
12 jun 0:18
8 700 SEK
6
A
12 jun 0:00
8 500 SEK
6
8 jun 21:37
8 400 SEK
8
8 jun 21:37
8 200 SEK
6
A
8 jun 21:37
8 000 SEK
8
8 jun 21:37
8 000 SEK
6
A
8 jun 21:36
7 200 SEK
8
8 jun 21:36
7 000 SEK
6
A
8 jun 21:36
6 800 SEK
8
8 jun 21:36
6 600 SEK
6
8 jun 14:48
6 400 SEK
7
8 jun 14:48
5 700 SEK
6
8 jun 14:14
5 500 SEK
5
8 jun 14:07
4 700 SEK
4
8 jun 8:19
4 500 SEK
3
8 jun 8:13
4 000 SEK
2
8 jun 6:48
1 500 SEK
1
7 jun 19:58
1 001 SEK
Alla tider är i CEST
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Johan Jinnerot
Stockholm
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?