Arts of Asia - Summer Edition F370

Vår återkommande auktion Arts of Asia - "summer edition" innehåller föremål från skandinaviska samlare.
Den kurerade samlingen omfattar ett brett utbud av asiatisk konst, från keramik, porslin, nefrit och målningar till möbler och cloisonné-emaljer. Utforska ett urval dekorativa föremål som visar bredden av asiatiskt konsthantverk och dess långa och och fascinerande historia.

123 föremål
Fat Kina 1700-tal porslin.
Fat Kina 1700-tal porslin.

Utropspris
1 500 SEK
Panel kina 1900-talets mitt.
Panel kina 1900-talets mitt.

Utropspris
2 500 SEK
Thanka, Tibet, 1900-tal.
Thanka, Tibet, 1900-tal.

Utropspris
3 000 SEK