Alvar Aalto: 125 years – 125 objects F335

Bukowskis firar Alvar Aaltos 125-årsjubileum genom att presentera 125 objekt av Alvar och hans fru Aino Aalto. Paret Aalto arbetade under sina karriärer både separat och tillsammans som jämställda partners. År 1935 grundade de tillsammans med Maire Gullichsen och Nils-Gustav Hahl sitt eget möbelföretag, Artek, som än idag anses vara ett av de ledande företagen inom modern nordisk design.

107 föremål
Alvar Aalto, taklampa, modell A5 för Valaistustyö.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
4 000 EUR
Alvar Aalto, taklampa, modell A605 för Valaistustyö.
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
2 000 EUR
Alvar Aalto, bord, modell 86, Artek 1994.
Klubbat pris
940 EUR
Utropspris
500 EUR
Relief, marknadsföringsprodukt för Artek 1990-talets slut.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
2 500 EUR
Alvar Aalto, taklampa, modell A335A Valaisinpaja.
Klubbat pris
750 EUR
Utropspris
600 EUR
Alvar Aalto, spegel för Artek 1900-talets slut.
Klubbat pris
470 EUR
Utropspris
500 EUR
Alvar Aalto, vikskärm, modell 100 för Artek 1900-talets slut.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
1 200 EUR