Aino Aalto

(Finland, 1894-1949)
Aino Aalto
(Finland, 1894-1949)

Aino Aalto, skåp, modell 217, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1960-tal

Stommen i lackad björk, askfanerade skjutdörrar med bakomliggande hyllplan. Stämplad ARTEK aalto design MADE IN FINLAND. Bredd 90 cm, djup 45 cm, höjd 65 cm.

Åldersrelaterat Slitage. Repor. Märken.

Formgivare

Klubbat pris
1 001
11 481
1 048
Utropspris
1 000 EUR
Budhistorik (8 bud)
12 mar 2023 15:58
1 001 EUR
12 mar 2023 15:58
1 000 EUR
12 mar 2023 15:27
920 EUR
12 mar 2023 15:27
900 EUR
9 mar 2023 20:12
800 EUR
6 mar 2023 5:02
600 EUR
4 mar 2023 21:01
300 EUR
3 mar 2023 23:26
100 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977