Nordic Design Sale F205

Keramikfat: Birger Kaipiainen, stol & bord: Ilmari Tapiovaara, matta: Greta Skogster-Lehtinen. Säljs på Nordic Design Sale.

Bukowskis har glädjen att presentera Nordic Design Sale – en auktion vars omfattande utbud presenterar mer än 300 eftertraktade design föremål av nordiska och internationella formgivare. Bland auktionens många höjdpunkter finns en imponerande samling lampor av Paavo Tynell, en ovanlig vas av Fulvio Bianconi, en karmstol av Alvar Aalto och Otto Korhonen samt ett färggrant urval keramikföremål av Birger Kaipiainen, Rut Bryk och Kyllikki Salmenhaara.

Auktionsavslut söndagen 25 april, klicka nedan för att se katalogen och lägga ditt bud.

Se katalogen och lägg ditt bud

Auktion: 9 − 25 april, online.

Se föremål till försäljning online, i våra lokaler under våra öppettider eller genom att boka en privat visning. För att boka en privat visning, vänligen kontakta vår kundtjänst i Helsingfors (vår kundtjänst har öppet må-fre kl. 9-13): info.fi@bukowskis.com, 09 6689 110.

Läs mer om utvalda höjdpunkter:

Fulvio Bianconi
Vas, "A Macchie", modell 4321, signerad Venini Murano Italia. Ca 1950.
Utropspris: 12 000 - 15 000 EUR

Läs mer >

Jun Kaneko
Dekorationsfat, stengods, signerad Kaneko Arabia.
Utropspris: 5 000 - 7 000 EUR

Läs mer >

Alvar Aalto & Otto Korhonen
Karmstol, modell 50101, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1920-talets slut.
Utropspris: 8 000 - 10 000 EUR

Läs mer >

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977
Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492
Frida Nyman
Frida Nyman
Guldsmed, värderare smycken (Finland)
+358 (0)50 407 9406