Carl Gustaf Hiort af Ornäs, bokhylla,"Välipala" för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1950-tal.
Mahognyfanerat plan på två svartmålade, triangelformade benställ. Mahognyfanerade hyllplan med fack. Hyllan består av modifierbara hyllsystem. Längd 203 cm. Bredd 48 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Transporteras nedmonterad.