Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtölj, "Siesta" tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.
Fast stoppad klädsel, rygg med knappar. Betsade ben. Bredd 72 cm, sitthöjd ca 42 cm, tot. höjd 100 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare klädsel. Torkad stoppning. Fläckar.