Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Timo Sarpaneva, skulptur, "Liber Mundi", signerad Timo Sarpaneva Studio Pino Signoretto, Murano. 2000.

Bruntonad och klar kristall. Höjd 33 cm. Bredd 22 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Timo Sarpanevas familj.

Timo Sarpaneva arbetade under sina sista år i Murano, Venedig, i maestro Pino Signorettos glasstudio, som ansågs vara ett av de främsta i världen.

Bland de senast färdiga verken var en samling av Liber Mundi-verk, vars skisser Sarpaneva presenterade för Signoretto flera år tidigare. Då betraktade maestron de fyrkantiga skisserna - och flyttade dem åt sidan utan att säga ett ord. Till att börja med valde han från ritningarna en mer rundad form som är mer karaktäristisk för glas.

Flera år senare var verkstaden redo att arbeta med en fyrkantig form. Arbetet utfördes, som alla verk, som frihandsarbete utan formar. Iride-rök var en lösning som aldrig tidigare förekommit. Detta skapade verkets rökringar. Rök tillsattes lager för lager ovanpå en växande sfärisk glasstolpe. Stolpen formades till sin slutliga form genom plattning och dragning med en sax. När den plattningen utfördes mot punteln, gav den ett rökmönster av en "darttavla" som plattades i sidled för att bilda ett U-mönster.

Liber Mundi-glasskulpturen är en fantastisk demonstration av det sömlösa samarbetet mellan konstnären och maestron, där djärv experimentering producerar tidigare osedda verk.

Marjatta Sarpaneva

Formgivare

Utropspris
6 000 - 8 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977